Zanzibar

"Africký ostrov Zanzibar je součástí republiky Tanzanie, leží cca 40 km od pevniny. Naleznete zde všechno, co ke své vytoužené dovolené potřebujete. Tedy úžasné písčité pláže, prohřátý Indický oceán i špičkový servis místních hotelových komplexů. Spatříte i proslulé plantáže s kořením a tropické pralesy ve vnitrozemí ostrova."

 

Díky krátké vzdálenosti od rovníku panuje na Zanzibaru, ostrovu vzdáleném cca 40 km od africké pevniny, tropické podnebí. Teploty se během celého roku pohybují kolem 30 °C. Těšit se můžete na krásné písčité pláže, dokonalý servis, panenskou přírodu a prohřátý oceán, v němž se lze skvěle potápět i šnorchlovat.

ŘEČ

Úředním jazykem na ostrově Zanzibar je svahilština. V turistických oblastech se domluvíte také anglicky.

KUCHYNĚ

Základem kuchyně je maso (obvykle skopové, hovězí nebo kozí) s rýží nebo s brambory a podává se většinou dušené se zeleninou. Známým pokrmem je hutná kaše z kukuřičné mouky – ugali. Mezi další pochoutky patří grilované kozí maso – nayma choma. Nechybějí ani plody moře a ryby. Ochutnejte například uzené chobotničky s pálivou chilli omáčkou. Naleznete zde také množství exotické zeleniny, jako je kokos, ananas, mango či papája. Skvělou místní specialitou je n´dizi no kastad. Jedná se o pečené banány (případně o ananas), obvykle podávané s vanilkovým pudinkem, kořeněným skořicí a hřebíčkem.

MĚNA

1 tanzanský šilink (TZS) = 100 centů (1 USD = cca 2 180 TZS). Akceptovanou měnou je také americký dolar (USD). Doporučujeme mít s sebou dostatečnou hotovost. Na Zanzibaru jsou bankomaty jen sporadicky a platba kreditními kartami (VISA, MASTERCARD) je možná jen v turistických zařízeních.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Napětí je 230 V. Zásuvky jsou dvojího typu: buď mají dva ploché kontakty se zemnícím kolíkem, nebo tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Příslušný adaptér je nutný.

CESTOVNÍ PAS, VÍZUM A OČKOVÁNÍ

Pro cestu na Zanzibar potřebujete pas s čtecí zónou (červený) s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu do země. Čeští občané nemusí vyřizovat vízum předem, je však třeba vyplnit imigrační kartu a po příletu zaplatit v hotovosti 50 USD. Povinná pobytová taxa činí 1 USD/noc a je třeba uhradit ji na hotelové recepci.
Pro cestovatele, přijíždějící z rizikových oblastí, je při vstupu do země vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Totéž platí i v případě výletu na pevninu (např. na safari).

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Jakékoliv předměty, které pocházejí nebo jsou vyrobeny z divoké zvěře (výrobky ze slonoviny, z kůže chráněných zvířat nebo výrobky z mořské fauny apod.), je zcela zakázáno dovážet nebo vyvážet ze země a tento čin je trestný. Vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů je také přísně zakázán (bez speciálního povolení).

SPECIFIKA A BEZPEČNOST

Velkou část populace tvoří konzervativní muslimové. Zejména ve Stone Townu by turistky měly nosit dlouhé sukně či kalhoty (minimálně pod kolena) a stejně tak by neměly mít odhalená ramena. Rovněž u mužů se nedoporučují trička bez rukávů, v žádném případě by neměli chodit bez trička. Jestliže fotíte lidi nebo jejich domy, měli byste požádat o souhlas. V centru měst je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat větší odstup a důsledně se vyhýbat větším skupinám lidí. Homosexualita je společenské tabu a současně ilegální a může být trestána vysokými pokutami a trestem odnětí svobody, v krajním případě doživotím.

PLÁŽE, SLUNEČNÍKY A LEHÁTKA

Pláže na východním pobřeží Afriky, zejména v oblasti Zanzibaru, jsou pověstné bělostným pískem. Bývají lemovány palmovými háji a většinou mají pozvolný vstup do moře. U hotelových komplexů a v turistických oblastech jsou velmi dobře vybaveny a disponují kvalitním servisem. Najdete zde klidné zálivy a laguny, ale i místa s mohutnými vlnami.

DALŠÍ INFORMACE

Informace na Wikipedii

Výběr dovolených v Zanzibaru